Відбулася дискусія за кавою

02.08.2018

1 серпня, у конференц - залі готелю «Станіславів» м. Івано-Франківськ, відбулась публічна дискусія"Пріоритети плану дій "Партнерства "Відкритий уряд" на 2018 -2020 роки"

Про стан справ та результати реалізації Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» присутніх інформував голова координаційної ради всеукраїнської Мережі хабів - організацій громадянського суспільства,голова правління БФ «Центр громадських ініціатив» Андрій Вишняк

У ході дискусії було обговорено цілий спектр питань: наскільки наша влада відкрита для громадськості? Чи дотримуються вітчизняні органи влади вимог до розкриття інформації? Що потрібно, аби переформатовати відносини між владою та громадськістю? У дискусії щодо успішності та проблем втілення Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» на регіональному рівні взяли участь майже 30 представників організацій громадянського суспільства та регіональної влади Івано-Франківщини.

Під час дискусії було піднято багато питань щодо ефективності впровадження даної Ініціативи на місцевому рівні. Також говорилося про те, що ефективність провадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» залежить від активності громадськості. Як зазначила пані Ірина Мацюк, Заступник начальника відділу зв'язків із громадськістю та суспільно-політичного моніторингу управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Івано-Франківської обласної державної адміністрації, існує багато механізмів впливу на діяльність влади, але на жаль, громадськість не вміє їх використовувати; тому необхідно систематично підвищувати громадянської освіти, і це першочергове завдання для організацій громадянського суспільства на місцях. Андрій Малетин, представник ГО «Станіславівської правозахисної групи», зазначив, що деякі сервіси, що запроваджені у рамках ПВУ дійсно працюють і полегшують життя пересічних громадян. Але, щоб усе працювало добре потрібен постійний контроль зі сторони громадськості, а цього нема, моніторинг здійснюється, та це тільки «точково», а не систематично. Також за результатами громадського контролю, на жаль, ніхто не поніс відповідальності, а це різко знижує довіру громадян до будь - яких урядових ініціатив.

За результатами дискусії було сформовано кілька пропозицій та рекомендацій, які будуть передані для подальшого їх розгляду та впровадження.

Захід проводився за фінансової підтримки Програми розвитку Організації Об'єднаних Націй в рамках проекту «Партнерство «Відкритий Уряд» - кроки назустріч співпраці», який реалізується у партнерстві з організаціями громадянського суспільства-регіональними хабами - ГО «Центр «Жіночі перспективи» (м. Львів), БФ «Центр громадських ініціатив» (м.Перечин, Закарпаття), ОМГО «Волинський Інститут Права» (м.Луцьк) та ГО «Подільська правова ліга» (м.Хмельницький).

«Партнерство "Відкритий Уряд" - це багатостороння міжнародна ініціатива, покликана об'єднати зусилля урядів та громадянського суспільства задля впровадження позитивних змін.

Ініціатива «Відкритий уряд» заснована 20 вересня 2011 р. у рамках сесії Генеральної Асамблеї ООН 8 країн-засновниць (Бразилія, Сполучені Штати Америки, Індонезія, Мексика, Норвегія, Філіппіни, Південно-Африканська Республіка, Сполучене Королівство) започаткували міжнародну Ініціативу«Партнерство «Відкритий Уряд»(далі - Ініціатива), підписавши Декларацію Партнерства. Станом на 1 січня 2018 р. до Ініціативи приєдналися 75 країн. Україна приєдналася до Ініціативи у вересні 2011 року.

Основні цінності Ініціативи « Відкритий уряд»:

доступ до публічної інформації (зобов'язання мають бути спрямовані на розкриття інформації, покращення якості розкритої інформації, покращення доступності інформації для громадськості або надавати право на інформацію);

участь громадян (зобов'язання мають бути спрямовані на створення або покращення можливості залучення громадян до участі в обговореннях, що сприяють прийняттю рішень органами влади, враховують громадську думку, є більш інноваційними та ефективними; створення або покращення сприятливого середовища для громадянського суспільства в країні);

підзвітність (зобов'язання мають бути спрямовані на створення або удосконалення правил, положень та механізмів, які публічно дозволяють урядовцям відповідати за їхні дії, здійснювати діяльність відповідно до визначених для них вимог);

технології та інновації у забезпеченні прозорості та підзвітності (зобов'язання мають бути спрямовані на надання громадянам відкритого доступу до технологій, використання нових технологій в просуванні інновацій, розширення можливостей використання технологій громадянами).

Серед позитивних напрацювань Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» на національному рівні на сьогоднішній день міжнародні експерти відзначають такі проекти:

відкриті дані. У 2015 році прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до публічної інформації у формі відкритих даних". Кабінетом Міністрів постановою від 21.10.15 № 835 затверджено Положення про набори відкритих даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних.Створено Єдиний державний веб-портал відкритих даних (https://data.gov.ua), яким забезпечується надання доступу до публічної інформації у формі відкритих даних та передбачено доступ до інформації органів влади з можливістю її повторного використання. Доступ до "відкритих даних" розглядається як необхідна частина інноваційного розвитку економіки, а також є важливим інструментом впровадження електронного врядування. На Порталі відкритих даних станом на 01.05.18 опубліковано вже понад 38 тис. наборів даних більше ніж 2 400 розпорядників. У світовому рейтингу відкритості державних даних Global Open Data Index Україна піднялася з 54 на 31 позицію (у порівнянні з 2015 роком);

е-декларування (з 2016 року діє Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У 2018 році до Реєстру подано понад 800 тис. щорічних декларацій за 2017 рік);

система електронних публічних закупівель "ProZorro" (портал prozorro.gov.ua є відкритим ресурсом, який з 31 липня 2016 року забезпечує доступ до всієї інформації про електронні тендерні торги: тендерні оголошення державних організацій-замовників, учасників аукціону та їх результати. Станом на 01.05.2018 через електронну систему публічних закупівель "ProZorro" від початку її створення успішно проведено 1,5 млн закупівель з очікуваною вартістю 822,17 млрд грн. та було зекономлено більше 51 мільярда грн.). 7 грудня 2016 р. під час Глобального саміту Партнерства «Відкритий Уряд» у Парижі українську електронну систему публічних закупівель «ProZorro» визнано переможцем третьої щорічної премії «Open Government Awards 2016».

електронні петиції. Верховною Радою України 02.07.15 прийнятий Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про звернення громадян" щодо електронного звернення та електронної петиції", яким запроваджено механізм подання звернень в електронній формі, а також такий новий інструмент як електронна петиція. 22.07.16 затверджено Порядок розгляду електронної петиції, адресованої Кабінету Міністрів України (постанов Кабінету Міністрів № 457).

З листопада 2016 року на Урядовому веб-сайті працює сервіс електронних петицій до Кабінету Міністрів. З початку роботи сервісу опубліковано понад 1600 петицій. Понад 25 тис. голосів набрали три електронні петиції);

  • надання електронних послуг. Кабінетом Міністрів прийнято розпорядження від 16.11.2016 № 918-р «Про схвалення Концепції розвитку системи надання електронних послуг в Україні». На сьогодні запроваджено електронні послуги для громадян та бізнесу, зокрема такі важливі як: реєстрація бізнесу - 6 послуг; допомога при народженні дитини; прийняття об'єктів будівництва в експлуатацію; реєстрація земельних ділянок та довідка 6-зем; довідка про несудимість тощо. Також, функціонує електронна система надання адміністративних послуг у сфері містобудівної діяльності. Загалом вже діє понад 50 е-послуг. До кінця наступного року он-лайн можна буде отримати вже 100 послуг.

відкриття ЦНАП, передача повноважень щодо надання послуг на місцевий рівень . Станом на 01.05.2018 в Україні функціонує 756 центрів надання адміністративних послуг, а саме: 292 - створено органами місцевого самоврядування, 464 - створено місцевими державними адміністраціями. Крім того 51 віддалене місце для роботи адміністраторів ЦНАП та 2 мобільних ЦНАП створено органами місцевого самоврядування. Також на сьогодні 88 ЦНАП утворено і працює в об'єднаних територіальних громадах. Через ЦНАПи надаються зокрема адмінпослуги щодо реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці; державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень; надання відомостей з Державного земельного кадастру. Крім того, збільшується кількість ЦНАП, що надають послуги з видачі паспорта громадянина України та паспорта для виїзду за кордон у формі карток.

імплементація стандартів Ініціативи прозорості видобувних галузей. ІПВГ - незалежний міжнародний стандарт забезпечення прозорості, який впроваджується у 51 країні світу. Україна стала членом Ініціативи у 2013 році. Метою впровадження ІПВГ в Україні є забезпечення прозорості в управлінні природними ресурсами країни і розкриття державних доходів від видобувного сектора, в першу чергу для компаній нафтогазового сектору, а також вугільного та залізорудного секторів. Механізм дії Стандарту ІПВГ полягає в оприлюдненні видобувними компаніями інформації про платежі в бюджет та державним органам, а Уряд оприлюднює суми надходжень від видобувних компаній. Дані зіставляються щорічно в національному звіті ІПВГ і супроводжуються міжнародною експертною оцінкою. Цей процес контролюється багатосторонньою групою зацікавлених осіб (БГЗО), яка складається з представників Уряду, приватного сектора та громадськості. Україна оприлюднила вже три національні звіти ІПВГ);

механізм перевірки інформації про кінцевих бенефіціарних власників. 22.05.17 між Мін'юстом, Державним агентством з питань електронного урядування, громадською організацією "Трансперенсі Інтернешнл Україна" та консорціумом "Oрen Ownershiр" підписано Меморандум про взаєморозуміння та співробітництво, в якому сторони домовились про спільні дії у напрямку передачі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про бенефіціарну власність до Глобального реєстру бенефіціарних власників. Україна першою приєдналася до зазначеного реєстру. На сьогодні відкрито вільний доступ до бази даних з інформацією про бенефіціарних власників компаній на Єдиному державному порталі відкритих даних (data.gov.ua або за посиланням nais.gov.ua/download/open_data/15-UFOP.zip.

державне фінансування політичних партій. Державне фінансування політичних партій запроваджено з 2016 року. У 2017 році НАЗК було виділено 442 399 000 грн для фінансування статутної діяльності шести політичних партій, що згідно з законодавством отримали право на таке фінансування. Протягом 2017 року складено 264 протоколи про адміністративні правопорушення, пов'язані з фінансуванням політичних партій.

доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму. Законом України "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років" (прийнятий 21 травня 2015 року) визначено режим доступу до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років, встановлено виключний перелік підстав обмеження доступу до такої архівної інформації, відповідальність за необґрунтоване віднесення такої архівної інформації до інформації з обмеженим доступом, її ненадання, неправомірну відмову у наданні, неповне надання архівної інформації тощо. Серед усіх європейських країн саме Україна має найбільш ліберальне законодавство в сфері доступу до архівів КДБ. Наприклад в Архіві СБУ (м. Київ) загальна кількість звернень у 2017 році зросла в 2,7 рази в порівнянні з 2014 роком. На виконання Закону України створений Галузевий державний архів Українського інституту національної пам'яті (постанова Кабінету Міністрів від 21.12.2016 р. № 1000).